Çıt çıt nedir? Kullanılan pek çok eşyada olmasına rağmen çıtçıt, varlığı ve fonksiyonu pek fark edilmeyen yüzeyleri birleştiren bağlantı aksesuarlarıdır. Metal çıtçıt ve plastik çıt çıt olmak üzere iki bilinir versiyonu olan çıtçıt, pres saplaması, popper, snap düğmesi veya tich terimleri ile de anılır. Genellikle tekstil aksesuarları olarak kumaş veya kıyafetlerde düğme yerine kullanılan bir çift kilit diskidir. Selefi metal çıtçıt yerini alan plastik çıt çıt, kullanım alanları ve pratikliği ile daha popülerdir.

Plastik Çıt Çıt Özellikleri Nelerdir?

Bir plastik çıt çıt, metal çıt çıt gibi iki karşılıklı yüzeyi tutturma, geçici kilitleme amaçları için üretilmiş aksesuarlardır. Kumaş ve kumaş benzeri yüzeylere preslenerek takılır, kullanılması kolay ve hızlıdır. Bu da onları çocuk kıyafetleri için mükemmel kılar. Giyim ve aksesuarlara görsel süslemeler ile stil de ekleyebilir. Plastik çıtçıtlar, diğer plastik türlerinden daha güçlü ve daha dayanıklı olan ve BPA içermeyen bir plastik türü olan poliasetal kauçuk reçinesinden üretilir.

Plastik Çıtçıt Nedir, Çıtçıt Mekanizması Nasıl Çalışır?

Tekstil, kırtasiye, mobilya gibi birçok sektörde tercih edilen bir tutturucu aksesuar olan plastik çıtçıt veya plastik çıtçıtlı bağlantı elemanları iki tiptir: çatallı çıtçıtlar ve çıtçıtlı saplamalar. Tırnaklı çıtçıtların takılması için küçük, pürüzlü dişleri, merkezi bir gövdesi veya direği vardır. Genellikle hafif ve orta kalınlıktaki kumaşlarda çatal uçlu çıtçıtlar, kot, deri veya vinil gibi daha ağır kumaşlarda ise genellikle geçmeli plastik saplama plastik çıtçıt modelleri kullanılır.

Plastik çıtçıtlar da tipik olarak karşılıklı geçmeli iki ve toplamda dört parçadan oluşur: Kapak, soket, saplama ve arka halka.

 • Kapak; yüzük gibi geçmeli bir parçadır, bir plastik çıtçıt takımının dekoratif görünür kısmıdır.
 • Soket; bu geçme parça, iç halkada çiçeğe benzeyen dişlilerden oluşur, kumaşa veya yüzeyi içine hapsedecek bölümlerden biridir.
 • Saplama; soket bölümünün tam karşısına oturtulan bağlantı tamamlandığında sokete geçen parçadır.
 • Arka Halka; saplama parçasına tutturulan ve plastik çıtçıt kapağı ile tamamlayan, geçmeli parçadır.

Metal çıtçıt veya plastik çıtçıt olsun tüm çıtçıtlar aynı basit mekanizma ile çalışır; karşılıklı yerleştirilen parçalar iç içe geçerek kapanır. Tersi hareketle de çıt çıt düğmeleri açılır.

Neden Plastik Çıt Çıt Tercih Etmeli?

Bazı üstün özellikleri ile plastik çıtçıtlar, hem ticari olarak hem de bireysel kullanımlar için dünyada en yaygın kullanılan çıtçıt tipidir:

 • Metal çıtçıtlar sanayi devriminden beri kullanılmakla beraber plastik çıt çıt, metal çıtçıt yerine kullanılabilecek en iyi alternatiftir. Metal çıtçıtların zamanla oksitlenme-pas yapma riski vardır. Buna karşılık plastik çıtçıtlar paslanmaz; suya, neme ve hatta kimyasallara karşı çok dayanıklıdır.
 • Metal çıtçıtlar, havaalanı veya bazı sosyal alanlardaki X-ray cihazları için sorun yaratırken plastik çıtçıt x-ışınlarına maruz kalan giysiler için yeterince güvenlidir.
 • Metal çıtçıt yıkama sırasında kumaşın yırtılması gibi riskler taşırken plastik çıtçıtlı ürünler, otomatik makine yıkama ve kurutma işlemlerine dayanıklıdır.
 • Plastik çıtçıtlar, pratik ve güvenlidir. Bu nedenle de geleneksel dikiş düğmeleri, fermuarlar, cırt cırtlar veya kanca ilmeklerin yerine kullanılabilecek en iyi seçeneklerdir.
 • Diğer alternatiflere göre plastik çıt çıt fiyatları çok ekonomiktir, bu nedenle maliyet etkin ekonomik ürünler için tercih sebebidir.
 • Plastik çıtçıt çeşitleri kolay uygulanabilir çözümlerdir; el çıtçıt penseleri veya el pres aletleri ile çıtçıtların takılması çıkarılması kolaydır.
 • Plastik çıtçıtlar, zararlı kimyasallar içermez; bebekler ve küçük çocuklar dahil insan sağlığına zarar vermez.
Popüler Plastik Çıtçıt Kullanım Alanları ve Plastik Çıt Çıt Çeşitleri

Plastik çıtçıt modelleri, bebek ve küçük çocuk giysileri, önlükler, bebek bezi, kâğıt mendil, çıtçıtlı çanta, saklama torbaları, plastik çıtçıtlı badi, kamp malzemeleri, çıtçıtlı plastik dosya ve diğer birçok proje için mükemmel kapanışlar yapar. Birçok boyut ve uzunluk ile ekstra sağlam kumaşlardan yumuşak yüzeylere kadar neredeyse her ürün için uygun plastik çıtçıt çeşitleri vardır. Bu nedenle tekstilden turizme, kırtasiyeden dekorasyona kadar hemen her alanda kullanılabilir.

Kategorimizde bulunan plastik çıt çıt modelleri en son teknoloji ile üretilen % 100 yerli üretimdir. Birçok farklı boyut ve renkler arasından seçim yapabilir, benzersiz ürünlerinizin tasarımlarında güvenle kullanabilirsiniz. Farklı çözüm önerileri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.